Évi emlékekei Kínából (7.oldal).
Peking lakosai egykor csupán távolról gyönyörködhettek a 12 méter magas fal mögött rejtőző Tiltott Városról, pontosabban szólva a császári rezidencia elegáns, sárga cseréptetőiben. Leszámítva a palota személyzetét, csak a meghívásra érdemesítettek vehették közelebbről szemügyre a "császári város"-t. Az uralkodók a világ középpontjának tekintették magukat, és bárki, aki nem kerülte ki nagy ívben a palotát, alapos verésre számíthatott. Ebből az időből a "Tiltott Város" név, melyet mindmáig használnak a palota megjelölésére a nyugati látogatók.
Itt közölte parancsait és rendeleteit, a térden csúszó udvaroncokkal a császár, a Menny Fia.
" A hagyomány előírja, hogy a császári pár a nászéjszakát a Földi Nyugalom palotában, egy meglehetősen kis szobában tölti. Ebben a szobában alig van bútor, a szoba egynegyedét a kang-fekhely foglalta el. A padlón kívül minden pirosra volt festve. Miután kiürítettük a nászkupát, ettünk a fiúk és unokák süteményéből, és beléptem ebbe a sötétvörös szobába, fullasztónak éreztem a levegőt. A menyasszony lehajtott fejjel a kangon ült. Ahogy körülnéztem körülöttem minden piros volt, az ágyfüggöny, a párnák, a ruhák, a virágok és a feleségem arca is. Mintha olvadt vörös viaszgyertyához hasonlított volna. Zavarban voltam. Nem tudtam, üljek-e vagy álljak, úgy gondoltam, jobb lesz nekem a Janghszin Palotában. Kinyitottam hát az ajtót, és visszamentem lakosztályomba."
A mi szemünkkel nézve különben a palota kemény ágyai meglehetősen kényelmetlennek tünnek, arról nem is szólva, hogy a puha párnát sem ismerték a régi Kínában, s kemény nyakszirttámasztójukon nekünk alig jönne álom a szemünkre. E csarnok sajátossága még, hogy sok egyéb feladata mellett itt mutatták be a császári tűzhely istenének szóló áldozatukat is, állítólag évi 1300 disznót...
Azt is megtudtuk Krisztintől, hogy a palotaegyüttes 9000 különböző szobából és csarnokból áll. Az idők során új és új lakhelyeket kellett építeni a számtalan eunuchnak és ágyasnak. A hagyomány lehetővé tette a császárnak, hogy három felesége mellett hat kegyencnőt és 72 ágyast tartson, de sok uralkodó ezzel sem érte be. A kutatók kimutatták, hogy a Menny Fiai között akadt olyan, aki 2000 ágyassal büszkélkedhetett. A hölgyek státuszáról aranyláncocskák tanúskodtak, melyekre felvésték viselőjük születési helyét és időpontját. Állítólag ezek az ékszerek is megtekinthetők a feltárult Titkos Városban és gyakran több figyelmet váltanak ki, mint számos értékes műtárgy. Mi ugyan ezeket nem néztük meg, de tovább hallgattuk Krisztint például az étkezésekről, a császári százfogásos lakomákról, ötezer paraszt is jóllakott volna. Ez a fényűzés hatalmas személyzetet igényelt. A keleti kapun túl állt a konyha. Már a Ming korban is négyezren dolgoztak itt, s a konyha évi költségvetése 360000 ezüstre rúgott. Lassan tovább haladtunk, láttunk értékes faragásokat és válaszfalakat, valamint a kínai mitológia állatalakjainak nagy kő- és bronzszobrait. A teknősök és darvak a hosszú életet, az oroszlánok az uralkodó hatalmát jelképezik. Az egyik, különösen zord tekintetű oroszlán intően felemeli a mancsát, a császár könyörtelenül lesújt az engedetlenekre.